+420 775 964 569 (Po-Pá 8-18h)

Čištění eko kůže - jak na to?

Ekokůže je dokonalou imitací pravé kůže. Je prodyšná, pevná, odolná proti oděru a může mít prakticky jakoukoliv barvu. Velkou výhodou oproti pravé kůži je nižší cena, díky své prodyšnosti je však náchylnější na styk s tekutinami. Čím méně vody tedy při čištění použijete, tím lépe. Pokud se o ekokůži budete dobře starat, tak bude dlouho vypadat jako nová.

čistič na ekokůži

Použijte:

  • slabší roztok mýdla nebo pracího prášku
  • speciální čistič na eko kůži
  • měkký bavlněný hadřík

Nepoužívejte:

  • režný kartáč a jiné brusné přípravky
  • přípravky k suchému čištění
  • chemické přípravky na bázi rozpouštědel
  • lihy, louhy, benzinové čističe, desinfekční prostředky či bělicí prostředky
  • krémy, vosky, spreje, prostředky na čištění přírodní kůže

Jakýkoliv čistič nejprve vyzkoušejte na malém a málo viditelném místě, jestli nezpůsobuje poškození materiálu. Až poté ho použijte na celý nábytek. Při jeho použití se řiďte návodem od výrobce. Zabráníte tak případnému poškození nábytku. 

Běžné čištění

Menší skvrny vyčistěte hadříkem navlhčeným ve slabším roztoku mýdla nebo pracího prášku. Nepoužívejte režný kartáč, protože byste mohli potah prodřít. Rozlitou tekutinu co nejrychleji vysajte papírem a vzniklou skvrnu následně vyčistěte vlhkým hadrem. Obdobně postupujte i v případě, že vám na nábytek upadne nějaké jídlo. Co nejdříve odstraňte tu nejhorší nečistotu a flek jemně vydrhněte. 

Když se vám to nepodaří nebo dojde k potřísnění umělé kůže těžce odstranitelnou látkou (třeba inkoustem či lakem na nehty), tak se raději obraťte na odbornou úklidovou firmu. Barevné tkaniny, které přijdou do styku s eko kůží, mohou způsobit její zabarvení. Sada pro čištění ekokůže vyjde zhruba na 600 Kč.

Pravidelná údržba

Životnost sedačky i dalšího nábytku s potahem z ekokůže prodloužíte pravidelnou údržbou. Nábytek nevystavujte dlouhodobě přímému slunečnímu záření a teplotám nad 25 °C. Při čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky a přípravky určené na pravou kůži. Umělou kůži pravidelně ošetřujte sprejem, který je určený speciálně pro tento materiál. Většinou ho seženete v prodejnách s obuví.

Pojmem Eko kůže se souhrnně označují dva typy náhražky pravé Kůže. Jde buď o Syntetickou nebo Modifikovanou kůži. První jmenovaná je zcela umělého charakteru, přičemž druhá se vyrábí drcením a spojováním ze zbytků nevyužitých kůží. Oba materiály jsou dvouvrstvé s imitací ve svrchní vrstvě a bavlněným podkladem ve vrstvě spodní. Vzhledově, strukturou i na omak jsou často neodlišitelné od kůže pravé, avšak především syntetickou useň je možné vyrábět v rozličnějších barvách.

Obdobně jako pravá useň jsou oba materiály prodyšné, syntetická kůže díky tomu vytlačuje koženku, rovněž se snadno udržují. Naproti tomu nemají tak dlouhou životnost a vysokou odolnost proti otěru. Jejich cena je však výrazně nižší.