+420 775 964 569 (Po-Pá 8-18h)

Jak udržovat lakované, laminované a dýhované povrchy?


Lakované, laminované a dýhované povrchy

  • Pokud je nábytek dokončený lakem, postupujte při čištění stejně, jako byste čistili nábytek z masivu dokončený lakem. Nejdříve bavlněným hadříkem jemně setřete prach usazený na lakovaném povrchu. Pak bavlněný hadřík jemně navlhčete ve slabém roztoku saponátu, povrch očistěte a nechte ho oschnout. Lesklý povrch následně vyleštěte leštěnkou nebo leštící politurou (nesmí obsahovat vosk, maziva, amoniak, alkohol, agresivní čisticí látky ani silikon). Nepoužívejte levné mikrovláknové utěrky. Mohli byste jimi povrch poškrábat.

U dýhovaného povrchuDýha - tvarovaná

  • Dýha je přírodní materiál a jako s takovým je třeba s ním zacházet. Čím více péče dáme do průběžné údržby, tím méně práce s ním budeme mít při případném generálním úklidu.
  1. Nejprve navlhčíme alkoholovým přípravkem povrch a mikrovláknem setřeme prach. Pak povrch necháme řádně vyschnout.
  2. Dýhovaný nábytek následně musíme vždy ošetřit použitím leštěnky na dřevo s obsahem oleje nebo vosku. Nábytek tak zůstane v přírodní podobě.
  3. Povrch, na kterém je leštěnka, je potřeba vyleštit.
  • U dýhovaných povrchů hrozí, že když se pravidelně neudržují, může časem dojít k vysušení a následnému zkroucení nebo popraskání dýhy. To je závada, kterou může opravit jen truhlář a oprava není levná.

Vysoce lesklá akrylová dvířkaKoupelna Twist white - lesk

  • Dvířka jsou před poškozením chráněna ochrannou folií. Po jejím odstranění těsně po montáži je akrylový povrch ještě citlivý, takže k čištění použijte 1% mýdlový roztok a měkký čistý hadřík (ne mikrovláknovou utěrku). Po vytvrdnutí akrylu (zhruba týden i více) můžete používat antistatický čistič na umělé hmoty a výrobcem doporučený leštící prostředek (třeba ULTRA GLOSS Superpolish za 180 Kč). Před leštěním povrch omyjte mýdlových roztokem a pečlivě vysušte. Houbičky i hadříky musí být mimořádně čisté a nesmí mít brusné účinky. Používejte třeba bavlněný hadřík.

  • Nepoužívejte zabarvené čističe (ředěné ani koncentrované), neboť jejich barviva mohou na fólii zanechat stopy. Parní či vodní vysokotlaké čištění není pro čištění fóliovaných povrchů vhodné. Fólie není odolná ani proti organickým rozpouštědlům, jako jsou ředidla, odlakovače nebo koncentrovaný alkohol.